„Wzniośle czy radośnie? - pieśni i wiersze = wartości” - nowy projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie.

Utworzono dnia 10.05.2022

Wzniośle czy radośnie? - pieśni i wiersze = wartości
PARTNERSTWO DLA KSIĄŻKI 2022

Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie rozpoczęła realizację zadania „Wzniośle czy radośnie? - pieśni i wiersze = wartości”, które „Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”. Kwota dofinansowania wynosi 11000, a zadanie będzie realizowane w ramach programu Partnerstwo dla Książki 2022 od 1.05.2022 r. do 30.11.2022 r.

Realizacja zadania wesprze rozwój Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie - ośrodka animującego kulturę, pełniącego funkcje kulturotwórcze i kształtującego zachowania czytelnicze i aktywizującego społeczność lokalną rozszerzy zakres usług pomagając w dostosowaniu ich do potrzeb zwłaszcza czytelników młodych.

Projekt odwoływać się będzie do ważnych postaci i wydarzeń z historii Polski, a łączyć go będą muzyka i literatura.

Słowa łączą się w opowieści - najpierw przekazywane z ust do ust, a z czasem zapisywane. Podobnie muzyka - najpierw wyłaniała się z odgłosów natury, potem zaczął ją tworzyć człowiek. Słowa połączone rytmem dały poezję, ta natomiast wzbogacona o muzykę przekształciła się w pieśń towarzyszącą człowiekowi w ważnych wydarzeniach osobistych, historycznych, społecznych. W różnych momentach dziejów pieśni i hymny odwołujące się m.in. do takich wartości, jak wolność, wiara i patriotyzm towarzyszyły polskiemu narodowi, a wojska polskie maszerowały w bój z pieśnią na ustach. Spośród podniosłych tekstów "Boże coś Polskę", "Rota", "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech" pretendowały do miana hymnu narodowego.

Przypadające w 2022 roku rocznice inspirują do realizacji projektu przypominającego społeczeństwu pieśni ważne, podniosłe i ich twórców:

- 180 rocznica urodzin i 110 rocznica śmierci Marii Konopnickiej są okazją do przypomnienia i popularyzowania osoby twórczyni tekstu Roty;

- 145 rocznica urodzin Feliksa Nowowiejskiego twórcy muzyki do Roty jest natomiast okazją do przypomnienia tego ważnego dla polskiej historii kompozytora, dyrygenta, organisty i pedagoga;

- 275 rocznica urodzin i 200 śmierci Józefa Wybickiego, działacza politycznego, publicysty, poety, autora słów obecnego hymnu narodowego;

- 225 rocznica utworzenia przez gen. J.H. Dąbrowskiego Legionów Polskich we Włoszech;

- 95 rocznica ogłoszenia Mazurka Dąbrowskiego polskim hymnem państwowym.

W ramach zadania przewidziano spotkania autorskie, warsztaty, konkurs i wystawy.

1. W nawiązaniu do życia i twórczości Marii Konopnickiej przewidziano:

- dla młodzieży, osób dorosłych w tym także seniorów wykład Pawła Bukowskiego dyrektora Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu na temat życia i twórczości Marii Konopnickiej;