„Światy równoległe - nauka i sztuka” nowy projekt mogileńskiej biblioteki

Utworzono dnia 15.05.2023

Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie otrzymała dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla Książki 2023 na zadanie „Światy równoległe - nauka i sztuka”. Wysokość dofinansowania 12000 złotych.

Patronami 2023 roku są: Paweł Edmund Strzelecki, Jan Matejko i Mikołaj Kopernik. Każda z tych postaci swoje wybitne zasługi odniosła w innym z dostępnych człowiekowi światów. W ramach projektu „Światy równoległe - nauka i sztuka” użytkownikom biblioteki zostaną przypomniane Wszechświat Mikołaja Kopernika, Ziemia Edmunda Strzeleckiego i świat ducha i sztuki Jana Matejki.

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej patronem roku 2023 ogłosił Pawła Edmunda Strzeleckiego w 150. rocznicę śmierci tego wybitnego badacza, podróżnika, odkrywcy i filantropa, pierwszego Polaka, który okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych. Edmund Strzelecki – wybitny geograf i podróżnik – znany jest przede wszystkim jako eksplorator Australii. Ten wciąż mało znany kontynent przybliży użytkownikom biblioteki Marek Tomalik.

Na 30 maja 2023 r. przewidziano prelekcję Marka Tomalika " "Dziewięć ognisk" oraz widowisko multimedialne "Aborygeni - rdzenni Australijczycy" z udziałem zespołu Czerwie.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2023 rokiem Jana Matejki w związku ze 185. rocznicą urodzin Jan Matejki, 130. rocznicą jego śmierci oraz 125. rocznicą powstania pierwszego biograficznego muzeum na ziemiach polskich – Domu Jana Matejki.

Jan Matejko, malarz znany przede wszystkim jako twórca malarstwa historycznego w tym Pocztu Królów i Książąt Polski oraz obrazu "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" to postać , której upamiętnienie przeniesie użytkowników biblioteki do świata sztuki.

Na 11 października 2023 r. przewidziano wykład "Matejko – kiczmen czy geniusz?" autorstwa Łukasza Wudarskiego. Wykład będzie adresowany do osób dorosłych, także seniorów.

Młodym użytkownikom biblioteki Jan Matejko zostanie zaprezentowany podczas wakacyjnych warsztatów plastycznych, które przeniosą uczestników w świat sztuki i nauczą tworzenia portretów.

Dla najmłodszych oraz dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie przewidziano konkurs plastyczny na portret przyjaciela pod hasłem "Mój król, moja królowa". Zwieńczeniem konkursu będzie wystawa prac pokonkursowych i powarsztatowych.

Rok 2023 został ogłoszony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Mikołaja Kopernika w związku 550. rocznicą urodzin astronoma, ekonomisty, medyka.

Mikołaj Kopernik wybitny naukowiec najczęściej kojarzony jest z astronomią. Przypomnienie tej postaci zwróci uwagę młodych użytkowników biblioteki na astronomię jako pasjonującą dziedzinę życia – pasjonujący Wszechświat. Przypomni też jego najbardziej znane wydane drukiem dzieło "De revolutionibus orbium coelestium".

Dla dzieci korzystających z biblioteki przewidziano wakacyjne warsztaty plastyczne "Układ Słoneczny moimi oczyma". W holu biblioteki zaprezentowane będą dostępne w bibliotece publikacje dzieł Mikołaja Kopernika oraz opracowań związanych z postacią tego wybitnego naukowca. Uzupełnieniem wystawy będą publikacje poświęcone astronomii, mogące przyciągnąć uwagę czytelników biblioteki i zachęcić ich do zainteresowania się tą dziedziną wiedzy.

Na 8 listopada 2023 r. zaplanowano prelekcję dr Grażyny Leśniewskiej z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Grudziądzu „Mikołaj Kopernik nie tylko astronom”. Prelegentka zaprezentuje uczestnikom kolekcję  numizmatów z epoki lub z wizerunkiem Mikołaja Kopernika.

Wszystkim wydarzeniom dedykowanym Edmundowi Strzeleckiemu towarzyszyła będzie wystawa zgromadzonych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Mogilnie publikacji związanych tematycznie z wydarzeniem.

Realizacja zadania odwołującego się do równoległych światów nauki i sztuki jako tworów ludzkiej myśli i ducha w innowacyjny sposób przypomni patronów 2023 r. – Mikołaja Kopernika, Jana Matejkę i Edmunda Strzeleckiego. Przeniesie jego uczestników do Wszechświata widzianego oczami Mikołaja Kopernika, pokaże Ziemię – planetę poznaną przez Edmunda Strzeleckiego, a poprzez muzykę i malarstwo pozwoli na zanurzenie się w świecie sztuki odwołując się do postaci Jana Matejki. Zadanie adresowane jest do wszystkich grup wiekowych, a przez wykorzystanie nowoczesnej technologii również do osób młodych. Fragmenty prelekcji oraz warsztaty plastyczne będą dostępne online.

Projekt „Światy równoległe - nauka i sztuka”

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.