550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

Utworzono dnia 10.11.2023

Rok 2023 został ogłoszony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Mikołaja Kopernika w związku 550. rocznicą urodzin astronoma, ekonomisty, medyka.

Z tej okazji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie można było wysłuchać prelekcji dr Grażyny Leśniewskiej „Mikołaj Kopernik – nie tylko astronom”.

Jednocześnie w holu placówki zaprezentowano dostępne w bibliotece publikacje dzieł Mikołaja Kopernika oraz opracowań związanych z postacią tego wybitnego naukowca. Zaprezentowano także ilustracje pochodzące z teki "Kopernik" zawierającej reprodukcje prac Jana Marcina Szancera, z tekstem Stefana Flukowskiego. Publikacja została wydana przez Państwowy Instytut Wydawniczy w 1953 r.

20 lipca 2023 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie odbyły się warsztaty plastyczne „Układ słoneczny moimi oczyma”.

Wstępem do zajęć była krótka informacja o Mikołaju Koperniku i jego wkładzie w rozwój nauki. Dzieci  wykazały się wiedzą na temat astronomii i Mikołaja Kopernika, który jest patronem jednej z mogileńskich szkół.

Warsztaty prowadziła plastyk Stefania Barańska. Uczestnicy wykonali prace zgodnie z tematem wykorzystując różne techniki plastyczne m.in. kolaż, temperę i pastele olejne. Na kartkach papieru formatu A 3 powstały układy słoneczne wyłącznie na podstawie wyobraźni dzieci, które stworzyły  układy nieznanych nam słońc i galaktyki.

Wystawy można oglądać do 30 listopada 2023 r. są one uzupełnieniem realizowanego przez placówkę projektu „Światy równoległe - nauka i sztuka”.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”