Poniedziałkowe spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim

Utworzono dnia 07.05.2019, 13:21

6 maja 2019r. w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie odbyło się spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim pracownikiem warszawskiego Domu Spotkań z Historią. Pretekstem do zaprezentowania przez gościa biblioteki pocztu polskich kompozytorów z kresów była przypadająca 5 maja 200 rocznica urodzin Stanisława Moniuszki. Dzięki prelegentowi i przygotowanej przez niego prezentacji multimedialnej goście biblioteki mogli poznać losy i twórczość nie tylko Stanisława Moniuszki, ale także wielu twórców muzyki, których nazwiska zostały zapomniane mimo, że znane są ich utwory. W poczcie kompozytorów przygotowanym przez Tomasza Kubę Kozłowskiego znaleźli się między innymi Juliusz Zarębski, Karol Szymanowski, Wojciech Kilar, Czesław Wydrzycki, Jerzy Derfel, Leopold Kozłowski-Kleinman, Mieczysław Karłowicz, Alfred Schütz, Stanisław Niewiadomski, Grzegorz Fitelberg. Otwarciem wydarzenia był koncert działającego od 20 lat w Mogilnie chóru Hemantus. Koncert, pieśni moniuszkowskich, został nagrodzony gorącymi brawami przez uczestników spotkania. Poniedziałkowe, muzyczne popołudnie w bibliotece odbyło się w ramach zadania realizowanego przez Mogileńskie Towarzystwo Kultury Stanisław Moniuszko, a mogileńskie tradycje muzyczne. Partnerami w jego realizacji są Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie, Mogileński Dom Kultury, Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli oraz Archiwum Państwowe w Bydgoszczy Oddział w Inowrocławiu. Dzięki uprzejmości Archiwum w holu biblioteki można oglądać wystawę Stanisław Moniuszko , a mogileńskie tradycje muzyczne w zbiorach Archiwum Państwowego w Bydgoszczy Oddział w Inowrocławiu oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie. Zadanie dofinansowano ze środków Gminy Mogilno.