Podsumowanie projektu „Wizjonerzy czy obserwatorzy? – sięgnij po książki by zrozumieć świat

Utworzono dnia 26.11.2021

Tematem zadania była twórczość patronów 2021 r. C.K.Norwida, T.Różewicza, S.Lema, traktująca o naturze, rozwoju i miejscu człowieka w świecie, a nawet Wszechświecie oraz wpływie jaki na jego kondycję ma rozwój techniki i technologii. Natomiast jego celem, przypomnienie mieszkańcom ziemi mogileńskiej trzech wielkich twórców literatury polskiej Cypriana Kamila Norwida, Tadeusza Różewicza i Stanisława Lema i wzmocnienie funkcji biblioteki jako instytucji kształtującej nawyki czytelnicze.

W ramach zadania zorganizowano, adresowane do osób dorosłych w tym seniorów oraz młodzieży szkół ponadpodstawowych wykłady i wieczory poetyckie pod wspólnym tytułem "Szczęśliwy naród który ma poetę i w trudach swoich nie kroczy w milczeniu" poświęcone Cyprianowi Kamilowi Norwidowi oraz Tadeuszowi Różewiczowi.

O życiu i twórczości Cypriana Kamila Norwida, 15 czerwca 2021 roku, opowiedziała dr Magdalena Karamucka-Marcinkiewicz ,norwidolog, filolog polski, germański i klasyczny.

Wiersze poety, „Moja piosnka” i „Czemu”, recytował Marek Wolski.

Twórczość Tadeusza Różewicz przybliżył mogilnianom, 22 października 2021 r., prof. Piotr Śliwiński krytyk literacki, profesor zwyczajny Instytutu Filologii Polskiej Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Wiersze poety między innymi „Lubię stare kobiety” recytowała Beata Wenglewicz-Sierańska.

Prelekcję, „O czym nam mówi Stanisław Lem”, 27 września 2021 roku wygłosił gnieźnianin Wiktor Koliński. Prezes stowarzyszenia Fantasmagoria promującego fantastykę jako ciekawą formę spędzania wolnego czasu.

Inspirowane twórczością Stanisława Lema wakacyjne warsztaty zorganizowano dla uczniów klas I-IV czytelniczo plastyczne oraz dla uczniów klas V-VIII czytelniczo modelarskie. Warsztaty poprowadziła plastyk i pedagog Stefania Barańska.

W warsztatach wzięli udział młodzi użytkownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie uczący się w szkołach podstawowych Gminy Mogilno.

Świat fantastyki pobudził wyobraźnię młodych artystów, a odpowiednio dobrane materiały pozwoliły stworzyć interesujące obiekty, które wzięły udział w adresowanych do tych samych grup wiekowych konkursach plastycznym i modelarskim.

Z prac stworzonych podczas warsztatów oraz prac konkursowych powstała wystawa, udostępniona w holu biblioteki do końca listopada 2021 r.

We wszystkich wydarzeniach zorganizowanych w ramach projektu  mogły wziąć udział osoby niepełnosprawne ruchowo w konkursach uczestniczyły także dzieci i młodzież niepełnosprawna intelektualnie.

Wykłady oraz warsztaty były dostępne dla szerokiej grupy odbiorców online na fb biblioteki.

Utworzono dnia 26.11.2021, 09:23

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.